What would you do with an extra $10, $20, or more weekly?   If your pockets aren’t jingling as much by the end of every month, think about cutting back on your weekly grocery bill. Think you can’t feed your family for less than $100 per week? I challenge you to cut that in half. In fact, you can do even better. Try at least for one month spending only $25 weekly for groceries. Seriously, it can be done. You just need to become resourceful. What Do You Mean “Resourceful”? A little can go a long way if you use your resources. In other words, useRead More →

“What?” you ask. “That’s $25 per week for one person, right?” Frugal grocery shopping can help no matter if buying for one or five in a household. One person can take on the challenge of spending no more than $25 per week, but no, there are two of us in my house. The food blogger who challenged me to do the $25 per week grocery haul, Patty Cake from pattycakespantry.com, has a household of five – and she managed to keep her groceries under $25 every week for the most part. My Experience with $25-Per- Week Grocery Shopping I can tell you that after fiveRead More →

Think you can budget your groceries at $25 weekly for a family of two? It’s manageable but challenging. When I began a $25-per-week food budget with food blogger Patty Cake in July, I didn’t believe it was possible. Now, I know that this food budget can work for my household of two people – just not every week.Read More →

How do you make it for a week of spending only $25 for groceries? It’s not easy, but it can be done. In this post, I’ll be showing you how I did on the third week of a grocery budget challenge. Results of the Third Week’s Grocery Budget The first two weeks were manageable. Actually, the first week was exciting. I was very curious if it was possible for me to spend no more than $25. That week was a success. The second week was a little more difficult – at least I thought it was until I bought groceries this third week. Tallying upRead More →

Grocery Budgeting – Week One Budgeting weekly groceries can be challenging. When my food blogging friend, Patti Cake, asked if I wanted to join her in a $25-per-week food budgeting adventure, I said, “There’s no way.” Groceries are expensive, especially meat. Add a gallon of milk and good-quality bread to that meat, and you’ve about reached $25. Saving money on groceries, though, could mean paying off debts and taking care of other needs. I agreed to take on the challenge.Read More →